سه مجوز Creative Commons: CC-BY، CC-BY-NC و CC-BY-NC-ND در مجلات علمی استفاده می شوند. وب سایت Creative Commons  با آدرس https://creativecommons.org، نحوه عملکرد و استفاده از این مجوزها را توضیح می دهد. سیاست های حق چاپ بسته به ناشر و مجله متفاوت است. رایج‌ترین آنها CC-BY ( Creative Commons Attribution License. ) است. همه مقالات دسترسی آزاد در این مجله، از لحاظ اصالت، داوری حرفه ای با کیفیت بالا، ویرایش و فرآیندهای چاپ بررسی می شوند.

واقعیت دارد که دسترسی آسان و آزاد به مقالات منتشر شده برای نویسندگان و خوانندگان مهم است. بنابراین،    مجله محیط زیست و مهندسی آب، EWE، یک چارچوب استاندارد فنی را برای دسترسی آزاد به مقالات منتشر شده ارائه داده است. مقالات منتشر شده در مجله EWE کاملاً  در دسترس قرار دارد. بطوریکه بلافاصله بعد از چاپ، به صورت رایگان برای خواندن، دانلود و اشتراک گذاری در دسترس عموم است. مقالات در مجله EWE تحت شرایط مجوز Creative Commons 4.0 (CC-By)  منتشر می شوند که به کاربران اجازه می دهد: مقاله را آزادانه بخوانند، پرینت و دانلود کنند و یا مجددا توزیع یا منتشر کنند (مثلاً نمایش در یک دیتابیس). ترجمه مقاله، دانلود برای اهداف نوشتاری  و داده کاوی، استفاده مجدد از بخش ها یا چکیده مقاله در دیگر آثار و فروش یا استفاده مجدد برای اهداف تجاری آزاد می باشد.

 انتشارات دسترسی آزاد، انتشاراتی است که دو شرط زیر را داشته باشد:

1- نویسنده (ها) و صاحبان حق کپی رایت، به همه خوانندگان حق دسترسی دائمی، رایگان، غیرقابل فسخ، جهانی و مجوز کپی، استفاده، توزیع، انتقال و نمایش اثر به صورت عمومی و ایجاد آن را اعطا می کنند. توزیع آثار منتشر شده، در هر رسانه دیجیتالی برای هر هدفی، مشروط به ذکر  مناسب سهم نویسندگی و همچنین حق ایجاد تعداد کمی از نسخه های چاپی برای استفاده شخصی آنها آزاد باشد.

2- نسخه کامل اثر و تمام اطلاعات تکمیلی مرتبط با آن، از جمله یک کپی از مجوز   ذکر شده در بالا، در یک فرمت و استاندارد الکترونیکی مناسب، بلافاصله پس از انتشار اولیه در حداقل یک مخزن آنلاین وابسته به یک موسسه دانشگاهی یا انجمن علمی سپرده  و ذخیره می‌شود. این مخزن نگهداری رسمی می تواند سازمان دولتی، یا سایر سازمان های ثبت شده در راستای ایجاد  دسترسی آزاد، توزیع نامحدود، قابلیت همکاری و بایگانی طولانی مدت باشد.

انتشار با دسترسی آزاد مزیتهایی برای نویسندگان محترم دارد.  از جمله 1.6 برابر استناد بیشتر و 4 برابر دانلود مقالات OA  (با دسترسی آزاد) بیشتر از مقالات با دسترسی محدود.